EVİM, KONFORLU EVİM! Rahatınızı düşünen ikonik tasarımlar
15766
post-template-default,single,single-post,postid-15766,single-format-standard,bridge-core-2.2.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-20.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

EVİM, KONFORLU EVİM! Rahatınızı düşünen ikonik tasarımlar

Evde her gün oturduğunuz koltuğun, insanlık tarihinin başlangıcına dek uzanan bir tasarım evriminin parçası olduğunu unutmak kolay. Ancak siz unutsanız da, arkeoloji hatırlıyor; araştırmalar M.Ö. VIII. yüzyılda insanların dolap, şifoniyer ve koltuk tasarımları yaptığını gösteriyor. Birkaç bin yıl ileriye sarıp 1920’lere geldiğimizde, Modernizm devrimi başlıyor. O zamana dek hüküm süren hantal, ağır ve pahalı ahşap mobilyaların yerini, seri üretimin mümkün kıldığı nispeten makul fiyatlardaki modern ve konforlu tasarımlar alıyor.

Model: Eames Lounge Chair Tasarımcı: Charles & Ray Eames
Yıl: 1956

Charles ve Ray Eames’in bu ikonik tasarım üzerinde çalışırken tek bir beklentileri vardı: Konfor. Eames Lounge Chair, beklentinin üzerine çıktı ve kısa sürede 20. yüzyılın en tanınmış tasarımlarından biri haline geldi. Bugün de hala piyasaya sürüldüğü gün kadar yenilikçi görünüyor.

Model: LC2 Grand Confort, Petit Modèle Tasarımcı: Le Corbusier
Yıl: 1928

Modernist dönemin tartışmasız lideri Le Corbusier, “sandalyeler mimari, kanepeler burjuvazidir” demişti. LC2 Grand Confort, dışarıdan çelik bir korse ile çevrili küp şeklindeki strüktürü ve kaz tüyü minderleri ile Le Corbusier’nin basit çözümelere dayanan mimari dehasını ortaya koyarken, konforu en üst seviyeye taşıyor.

Model: Model B3 Chair Tasarımcı: Marcel Breuer
Yıl: 1925

Marcel Breuer, B3 kod adlı sandalyesinin orijinalinden bir kopya sanatçı Wassily Kandinsky için yaptıktan sonra, bu ikonik tasarım daha çok Wassily Chair olarak anılmaya başladı. Bauhaus ekolünün bir üyesi ve Modernizmin öncülerinden olan Breuer, bisiklet gidonundan esinlenerek sandalyesinin tasarımında çelik boru kullandı.

Model: Barcelona Chair Tasarımcı: Mies van der Rohe
Yıl: 1929

Mısırlıların katlanır sandalyeleri ve Romalıların katlanır taburelerindeki “X” formundan esinlenen Mies van der Rohe, bu mütevazı tasarımları, 1929’daki Barcelona Uluslararası Fuarı’nda Alman Pavyonu’na gelen yorgun ziyaretçilerin ağırlanması için yorumladı ve 1950’de sandalyesini tek parça çelikten üretmek üzere yeniden ele aldı.