Sitcom Kültürü- TV Tarihinde Bir Yolculuk
15783
post-template-default,single,single-post,postid-15783,single-format-standard,bridge-core-2.2.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-20.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Sitcom Kültürü- TV Tarihinde Bir Yolculuk

Radyo tiyatrolarının küllerinden doğan bir dizi formatını tanımlayan ‘sitcom’ (situation comedy), Oxford Sözlüğü’ne göre, 1950’li yıllara kadar yaygın bir kelime olarak kullanılmıyordu. 1951’de ABD’de CBS Televizyonu tarafından yayınlanmaya başlayan ‘I Love Lucy’ adlı seri ile her şey bir anda değişti. Şimdi sizi yakın dönem TV tarihinin en sevilen ‘durum komedileri’ arasında bir tura çıkarıyoruz. Çünkü iyi bir sitcom, ruha iyi gelen bir yemek gibi…  

SEINFELD
1989-1998

New Yorkta yaşayan stand-up komedyeni Jerry Seinfeld’in, yakın arkadaşı George (Jason Alexander), eski kız arkadaşı Elaine (Julia Louis-Dreyfus) ve komşusu Kramer (Michael Richards) ile yaşadıklarını konu alan sitcom, ‘hiçbir şey ve her şey hakkında’ 180 bölümlük bir TV efsanesine dönüşmesini, aynı dönemde yayınlanan pek çok popüler dizinin aksine, hiçbir ahlaki mesaj kaygısı taşımayarak ve bencil, hatta toplumsal normlara göre kötü sayılabilecek karakterleri ile farklılaşmasına borçlu.

FRIENDS
1994-2004

Ross, Rachel, Joey, Chandler, Phoebe ve Monica karakterlerinin arkadaşlıklarını, günlük hayattan ilham alan absürt hikayeler içinde işleyen dizi, yayınlandığı 10 sezon boyunca zirvede kalmayı başardı. Marta Kauffman ve David Crane’in yaratıcıları olduğu dizinin 2004 yılındaki finali, 51,1 milyon kişi tarafından seyredilmiş ve o dönemde en çok izlenen TV dizisi bölümü olarak rekor kırmıştı.

CHEERS
1982-1993

Boston’da, eski bir beyzbol oyuncusu Sam’in (Ted Danson) sahip olduğu, Cheers adlı barda geçenleri konu alan dizi, yayınlandığı dönemde her yıl ‘Yılın Sitcom’u’ ödülüne aday gösterilmişti. İşin ilginç tarafı, dizinin başlangıçta hiç tutmamış olmasıydı. Senarist Ken Levinewrote’a göre, TV kanalının Cheers’ı yayından kaldırmamasının tek sebebi, o sırada ellerinde dizinin yerine koyacakları başka bir yapım olmamasıydı.

TAXI
1978-1983

1978 yılında başlayıp beş sezon boyunca aralıksız devam eden 115 bölümlük dizi, New York’ta, Sunshine Cab Company adlı taksi şirketi çalışanlarının iç içe geçen hayatlarını konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Danny De Vito, Andy Kaufman, Judd Hirsch ve Tony Danza gibi isimlerin yer aldığı Taxi, yayınlandığı her ülkede popüler olmuş ve pek çok sitcom’a ilham vermişti.

MARRIED WITH CHILDREN
1987-1997

İzleyiciyi televizyon tarihinin en popüler karakterlerinden biri Al Bundy (Ed O’Neill) ile tanıştıran Married With Children, başarısız bir ayakkabı satıcısı olan Bundy’nin kendisinden sürekli para isteyen eşi, sorumsuz kızı, sosyal olarak beceriksiz oğlu ve meraklı komşularından ibaret, alt sınıf aile hayatını konu alıyor. Bundy Ailesi’nin günlük yaşamı çoğunlukla TV karşısındaki kanepede geçiyor.