Bilim-Kurgu- Yakın ve Uzak Geleceğe Dair Hikayeler
15803
post-template-default,single,single-post,postid-15803,single-format-standard,bridge-core-2.2.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-20.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Bilim-Kurgu- Yakın ve Uzak Geleceğe Dair Hikayeler

İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönem adeta bilim-kurgu filmlerini andırıyor. Halihazırda gelecekle ilgili kurgulanan pek çok senaryoda, insanların öldürücü virüslerle savaştığına tanık olduk. İlerleyen zamanlarda, bugün yaşadıklarımızın da yeni kitaplara, film ve dizilere konu olacağına şüphe yok. Şimdi sizi virüs gerçeğinden biraz uzaklaştırıp, uzay gemileri, ileri teknoloji ve açıklanamayan olaylarla dolu bir bilim-kurgu turuna davet ediyoruz. Şu sıralar yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, bu türün en iyi örneklerini izlemek olabilir. 

Yeni bir DUNE filmi çok yakında…

Frank Herbert’ın 1965 tarihli ünlü romanı Dune, 1984’te David Lynch tarafından sinemaya uyarlanmış ve başrolü Kyle MacLachlan oynamıştı. Şimdi sırada Denis Villeneuve (Blade Runner 2049) yönetmenliğinde yeni bir Dune filmi var. Bu yeni adaptasyonda Oscar Isaac, Zendaya, Josh Brolin ve Javier Bardem’in yanı sıra Timothée Chalamet çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip Paul Atreides rolünde karşımıza çıkacak.

“Neye inandığınız önemli değil, Dünya değişiyor ve hepimizin buna adapte olması gerekiyor. Dune, 20. yüzyılda yazıldığı dönemde petrol, kapitalizm ve Dünya’nın sömürüldüğü gerçeğinin uzak bir portresiydi. Bugün işler daha da kötü. Bu yeni bir hikaye ve aynı zamanda gençler için bir eylem çağrısı.”

DENIS VILLENEUVE – Yönetmen

2001: A SPACE ODYSSEY 1968

Stanley Kubrick, 2001: A Space Odyssey projesi üzerinde dört yıldan uzun süre çalışmış ve film, $10 milyon’dan fazla bir bütçeye mal olmuştu. Bu meblağ, o dönemde Hollywood için bile hayli yüksekti. Metro-Goldwyn- Mayer yöneticileri, film 3 Nisan 1968’te (Martin Luther King Jr. suikastinden bir gün önce) vizyona girinceye dek ellerinde bir felaket olduğunu düşünüyordu. 1968, insanların gerçeklerden uzaklaşmak istediği bir yıldı ve bu film, daha önce izledikleri hiçbir şeye benzemiyordu. Gezegenler arası uzay seyahati bu kadar gerçekçi gösterilebilir, repliksiz bir final ancak bu kadar büyüleyici olabilirdi. Yüksek bütçelere mal olmuş bir sanat filmi, 1968’in en çok hasılat yapan filmi oldu.

BATTLESTAR GALACTICA
2004-2009
Kaç sezon: 4 Nerede izleyebilirsiniz: syfy.com (ücretsiz)

Günlük işlere yardımcı olmaları amacıyla geliştirilen Cylon adlı robotların, zamanla insanlara karşı isyan etmesi ve onları yok etmekle tehdit etmesi üzerine kurulu, tüm zamanların en iyi bilimkurgu serilerinden biri olarak kabul edilen 1970’ler klasiği Battlestar Galactica’nın yeniden uyarlaması. 2004 yılında yayınlanmaya başlayan bu yeni versiyonda, paranoya katlanarak artıyor, zira kendilerini geliştiren Cylonlar, artık insanları bire bir kopya edebiliyor.

THE ORVILLE
2017
Kaç sezon: 2 Nerede izleyebilirsiniz: Hulu

Uzak gelecekte geçen dizi, yıldızlararası bir filoya dahil olan dünyanın araştırma gemisi U.S.S. Orville’in maceralarını konu alıyor. Muhtelif kozmik zorlukla karşılaşan geminin mürettebatında insanlar ve uzaylılar bir arada. Family Guy dizisinin yaratıcısı Seth McFarlane, The Orville’de yazar, yapımcı ve oyuncu olarak karşımıza çıkarken, Star Trek and Star Trek: The Next Generation’a saygı duruşunda bulunup, aynı zamanda bunu bir parodiye çeviriyor.

ORPHAN BLACK
2013
Kaç sezon: 5 Nerede izleyebilirsiniz: Netflix

Bilim-kurgu, aksiyon ve mizahı kusursuz şekilde birleştirerek, Alison Hendrix gibi hayranlık veren karakterler yaratan dizinin özellikle ilk sezonunda çok güçlü bir hikaye anlatımı var. Dizide aynı kadının farklı versiyonlarını canlandıran Tatiana Maslany, sizi klonların gerçek olduğuna inandıracak derecede iyi bir oyunculuk sergiliyor. (Maslany, Orphan Black ile bir Emmy kazandı ama aslına bakarsanız en az üç ödül birden kazanmış olmalıydı.