NASIL DAHA İYİ YAŞARIZ? Size ve Dünya’ya iyi gelecek seçimler
15847
post-template-default,single,single-post,postid-15847,single-format-standard,bridge-core-2.2.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-20.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

NASIL DAHA İYİ YAŞARIZ? Size ve Dünya’ya iyi gelecek seçimler

MUTFAKTA ‘SIFIR ATIK’

Her yıl yaklaşık 1.3 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor. Mutfak alışverişinizi doğru yaparak ve buzdolabınızdaki son kullanma tarihi yaklaşan yiyecekleri değerlendirerek, israf sorununun önüne geçebileceğinizi zaten biliyorsunuz. Bunun ötesinde, “kökünden sapına kadar pişirme”, yani genellikle yiyeceklerin daha en baştan çöpe atılan kısımlarını da değerlendirme yöntemi, son yıllarda tüm dünyada hızla yayılan bir akım. Bal kabağı çekirdeklerinden atıştırmalık, brokoli saplarından kızartma ya da karpuz kabuğundan turşu yapmak gibi, yiyeceklerin kullanılmayan kısımlarına sayısız (ve lezzetli) kullanım alanı açabilirsiniz.

Dünya’nın ilk ‘çöpsüz’ restoranı Silo’da (@silolondon) Şef Douglas McMaster, sık sık değişen yenilikçi bir menüyle bu konuda harikalar yaratıyor; mutfağa giren her şey mutlaka kullanılıyor ya da yeniden işlevlendiriliyor veya geri dönüştürülüyor. McMaster, kullanılmayan yiyeceklere sadece 24 saatte 60 kg’a kadar kompostalama yapabilen bir yöntem kullanıyor. Geçtiğimiz yıl Brighton’dan Londra’ya taşınan restoran, ana malzeme tedariği için doğrudan lokal üreticilerle çalışırken, ekmek ununu kendi öğütüyor, fermente içeceklerini kendi hazırlıyor. Ve elbette siparişiniz, her şeyin sürdürülebilirlik göz önünde tutularak tasarlandığı bir ortamda (kullanılan tabaklar geri dönüştürülmüş plastik poşetlerden, aplikler sıkıştırılmış şişe mantarından…) bir ortamda masanıza getiriliyor.

DAHA AZ ET, DAHA ÇOK SEBZE TÜKETİN!

Beslenme alışkanlıklarımızın çevre, biyoçeşitlilik ve iklim üzerinde somut etkileri var. Et tüketiminizi azaltarak, bu etkileri minimuma indirebilirsiniz. Bugün Dünya yüzölçümünün %30’dan fazlası çiftlik hayvanlarını yetiştirmek amaçlı kullanılıyor. Birleşmiş Milletler araştırmasına göre, hayvancılık sektörü, insan faaliyetlerinden kaynaklanan CO2’in %9’unu oluşturuyor, ancak çok daha zararlı olan sera gazı salınımındaki payı daha büyük. Et tüketiminizi azaltmak, iklim krizine yol açan gazların emisyonunu azaltmada önemli bir adım.

TEK KULLANIMLIK PLASTİKLERİ HAYATINIZDAN TAMAMEN ÇIKARIN!

Plastik poşet kullanımına karşı önleminizi aldınız; artık alışverişe giderken kullandığınız bir kanvas çantanız var ve aslında bu çanta, size düşündüğünüzden daha fazla fayda sağlıyor. Plastik poşet ya da kağıt torbadan daha sağlam olduğu için daha çok ürün taşıyabiliyorsunuz. Şimdi sıra plastik pipet, şişe, tabak, çatal ve kaşık gibi ürünleri hayatınızdan çıkarmaya geldi. Alternatifi olan bu ürünlere ihtiyacınız olmadığını fark ederek, denizlerimizin plastik çöplüğüne dönmesine engel olabilirsiniz.

ULAŞIM TERCİHLERİNİZİ YENİLEYİN!

Karbon salınımına doğrudan neden olan fosil yakıt tüketiminin günlük yaşamda en çok ortaya çıktığı alanlardan biri ulaşım. Araba kullanmak yerine, hem kişisel sağlığınızı korumak hem de doğaya verilen zararı azaltmak için mümkün olduğunca yürüyün ya da bisiklet kullanın. Hibrit araç kullanımına geçerek de çevreye şaşırtıcı derecede katkı sağlayabilirsiniz.

ENERJİ TÜKETİMİNİZİ AZALTIN!

Evinizde kullandığınız enerjiyi azaltmanın birçok yolu var ve sonuçta hepsi faturalarınıza yansıyor. Bu, sizin için olduğu kadar Dünya için de bir kazanç. İşe, evinizin ısı ayarını kışın düşürerek ve yaz aylarında yükselterek başlayın. Elektronik cihazlarınızı kullanmadığız zamanlarda mutlaka fişten çekin. Giysilerinizi mümkün olduğunca soğuk suda yıkayın, çünkü çamaşır makinelerinin kullandığı enerjinin %85’i suyu ısıtmaya gidiyor. Giysilerinizi yıkadıktan sonra kurutmak için çamaşır ipi tercih edin. Tüm bu adımları aynı anda atmakta zorlanacağınızı mı düşünüyorsunuz? Eviniz tamamen enerji tasarruflu olana kadar her adımı birer birer deneyin!

SU KULLANIMINIZA DİKKAT EDİN!

Yaşam alanınızda daha az su tüketerek çevre dostu bir yaşam stiline geçiş yapabilirsiniz. Sabahları duş sürenizi daha kısa tutun ve banyonuza tasarruflu duş başlığı takın. Bu yatırımınızın karşılığını bir sonraki su faturanızda alacağınızdan emin olabilirsiniz. Sıra içme suyu tercihlerinize geldiğinde şişelenmiş su kullanımınızı azaltarak çevreye büyük fayda sağlayabilirsiniz. Musluk suyunun elverişli olmadığı bir yerde yaşıyor olsanız bile, su filtresi yardımıyla musluktan akan suyu şişelenmiş su standartlarına getirebilirsiniz.