Ona İyi Bakalım!
15834
post-template-default,single,single-post,postid-15834,single-format-standard,bridge-core-2.2.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-20.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Ona İyi Bakalım!

21.12.1968 tarihinde APOLLO 8, NASA tarafından Ay’ın keşfi için başlatılan Apollo Projesi kapsamında, Ay yörüngesi etrafında ilk insanlı uçuşu gerçekleştirmek üzere pilotlar Frank Borman, James Lovell Jr. ve William Anders’dan oluşan mürettabatı ile birlikte altı gün sürecek tarihi bir yolculuğa çıktı.

Apollo 8, 21.12.1968 07:51:00’de (EST) Cape Kennedy’den kalkış yaptıktan sadece birkaç saat sonra Dünya yörüngesinden çıktı; pilotlar Borman, Lovell ve Anders, yerçekimsiz ortamda bulunan ilk insanlar olarak tarihe geçti.

23.12.1968

Apollo 8 pilotları Ay’a yolculukları sırasında birçok başka ilk yaşadı. O güne kadar gerçekleştirilen NASA uçuşlarında uzay boşluğunda Dünya’nın belirli kesitlerini görmek şansı yakalanmış, ancak tamamının görülebileceği mesafeye hiçbir zaman ulaşılamamıştı. Apollo 8 mürettebatı, uzaydan Dünya’yı bütünüyle gören ilk insanlar oldu. Borman, gördükleri karşısındaki tepkisini NASA kayıtlarına geçen “Ne manzara! Tanrı’nın gördüğü şey bu olmalı,” sözleri ile ifade etti. Uzay aracına canlı bağlantı ile gerçekleştirilen TV yayınını, bir milyardan fazla insan izledi. Bir milyardan fazla insan, hayatlarında ilk kez Dünya’nın uzay boşluğundaki siyah beyaz görüntüsü ile karşılaştı.

24.12.1968

Üç pilot Ay yörüngesine girerek yine bir ilki gerçekleştirdi. O esnada onları insanlığın geri kalanından tamamen koparan 35 dakikalık bir iletişim kesintisi yaşadılar ve kısa bir süre sonra Lovell, Ay’ın uzak tarafını gören tarihteki ilk insan oldu. Ama tüm bunlardan daha önemli bir şey vardı…

EARTHRISE – DÜNYANIN DOĞUŞU

İnsanlık tarihinde bugüne kadar çekilmiş en ikonik ve önemli fotoğraflardan biri…

Apollo 8 pilotu William Anders’ın 24.12.1968 tarihinde saat 16:39:40’ı (UT) gösterdiği sırada çektiği bu fotoğraf, dünya basınında yayınlanmasını takiben büyük bir etki yarattı ve iki yıl sonra Dünya Gününün kutlanmasına ilham verdi. Fotoğrafın etkisi, sadece uzaydan çekilmiş Dünya’ya ait ilk görsel kayıt olmasında değil; tüm ulusal, politik ve ırkçı sınırları ortadan kaldıran bir perspektif sunmasındaydı. Savaşlar, suikastler, isyanlar, protestolar ve siyasi çöküşlerle geçen 1968 yılını, 20. yüzyılın en unutulmaz olaylarından biri ile kapatan Apollo 8, bu fotoğraf ile insanların kavga etmekten, birbirlerini ezmek ve öldürmekten daha iyisini yapabileceklerini gösterdi. EARTHRISE – 1968

Apollo 8, 27.12.1968’te Pasifik Okyanusu’na inerek Dünya’ya döndü.

1968 yılında üç insan, geriye dönüp arkalarında bıraktıkları mücevhere bakmak için uzayda yüz binlerce kilometre yol katetti.

Aradan elli yıldan fazla bir zaman geçti. Dünya’nın, üzerinde yaşayan herkesin paylaştığı ortak bir ev olduğunu hatırlatan bu fotoğraf, içinde bulunduğumuz bu zor dönemde birbirimize olan bağlılığımız her geçen gün artarken, yaşadığımız gezegene karşı ortak sorumluluğumuzu da, ilk yayınlandığı günkü etkisini koruyarak hatırlatmaya devam ediyor.